Początki część III – Zasoby rzeczowe


31365201_s (1)Czego potrzebuję na początek?

 

Martwisz się o zasoby? Zastanawiasz się czy Cię na to stać? Nie wiesz czego jeszcze potrzebujesz?

Bardzo proszę. Zajmiemy się zasobami w firmie. W początkującej, raczkującej firmie. Dowiemy się czego Ci potrzeba.

 

 

W organizacjach mówi się o 4 podstawowych typach zasobów:

  • zasoby rzeczowe
  • zasoby ludzkie (brrrrrrr! Nie lubię tego określenia, wolę już „personel”, chociaż też brzmi słabo)
  • zasoby informacyjne
  • zasoby finansowe

 

Przypatrzmy się wszystkim z bliska i zobaczmy co na tym etapie masz, a co jest Ci potrzebne.

Zalecam mieć przy sobie notatnik i długopis lub robić zapiski w komputerze. Do tego co wypracujesz teraz będziesz potem jeszcze wracał.

 

Zasoby rzeczowe

Zasoby rzeczowe, to jak sama nazwa wskazuje wszystkie sprzęty, urządzenia, maszyny, narzędzia itp., które obecnie posiada lub potrzebuje Twoja firma aby działać. Zajmujemy się początkiem działalności, więc mówimy głównie o zasobach, których brak, a które będą Ci niezbędne aby prowadzić działalność.

 

Jeżeli otwierasz produkcję tulejek plastikowych, pewnie będziesz potrzebować wtryskarki. Jeżeli Twoim produktem mają być piękne fryzury pięknych pań, to będziesz potrzebował nożyczek i grzebienia, może jeszcze suszarki. Jeżeli chcesz mieć gabinet stomatologiczny, to przyda się fotel. I tak dalej, i tak dalej, można by wymieniać do jutra.

 

Proponuję usiąść i zrobić spis tego co potrzebujesz na początek aby móc uruchomić Swoją podstawową działalność, czyli wyprodukować produkt i/lub usługę, dostarczyć je do klienta, zafakturować lub w inny sposób udokumentować sprzedaż i ewentualnie zapewnić serwis posprzedażowy. Trudne? Czasami tak bywa.

Zrób to systematycznie. Tak jak to będzie wyglądało w Twojej firmie.

 

 

Untitled-2

 

 

Klient i Promocja – jak klient będzie się z tobą kontaktował? W jaki sposób będziesz pozyskiwać zamówienia i klienta? Przez sprzedaż bezpośrednią? Za pomocą handlowca, czy u Ciebie w biurze? A może telemarketing? Może to będzie sprzedaż przez stronę www? Czego potrzebujesz aby klient dowiedział się o Twoim produkcie, mógł go zamówić, kupić? Jakich zasobów rzeczowych potrzebujesz?

 

Produkt – czego potrzebujesz aby mieć produkt dla Swojego klienta. Musisz go wyprodukować? Z jakich materiałów? Kto ma to zrobić? Potrzebujesz do tego maszyn? Urządzeń? Narzędzi? Hali produkcyjnej? Magazynu? A może będziesz handlować gotowym towarem? Skąd będziesz go brać? Skąd będziesz brał materiały? Półprodukty? Może potrzebujesz oprogramowania komputerowego?

 

Dystrybucja – jaką drogą i w jaki sposób Twój produkt znajdzie się u klienta? Co jest Ci potrzebne aby dostarczyć produkt do klienta? Będziesz rozwoził towar ciężarówką? A może skorzystasz z kuriera? Kto będzie się tym zajmował? Będziesz towar sprzedawać w swojej siedzibie, sklepie, punkcie usługowym? A może z magazynu?

 

Dokumentacja – w jaki sposób będziesz dokumentował sprzedaż? Potrzebujesz do tego kasy fiskalnej? Komputera? Może potrzebny Ci jest specjalny program? Jak będziesz sprawdzał swoją sprzedaż? Gdzie będziesz przechowywał dane i dokumenty?

 

Serwis – jak będzie wyglądał serwis w przypadku Twojej firmy? Czy oprócz produktu będziesz dostarczał coś jeszcze? Kto będzie się tym zajmował? Czego, jakich zasobów rzeczowych będziesz potrzebował aby zapewnić klientowi serwis zgodny z Twoją filozofią? Zgodny z Twoimi wartościami i Twoją definicją klienta?

 

Nie idź na całość. Myśl o minimum. Chcesz szyć ubrania, to może pomyśl na początek o jednej maszynie a nie stu. Może potrzebny jest samochód dostawczy aby produkt trafił do klienta? Pomyśl o jednym a nie całej flocie.

 

Kiedy już masz listę potrzebnych zasobów rzeczowych, to zastanów się, czy wszystko musisz kupować.

Może już coś masz? Zapisz to.

Może coś można dzierżawić? Możesz, na przykład zlecić księgowość do biura rachunkowego – nie potrzeba komputera i biurka dla księgowej. Może szycie ubrań zlecisz krawcowej, która pracuje na własnej maszynie? Sprawdź wszystkie możliwości. Pozostaw na liście to co jest ci niezbędne.

 

Teraz czas na materiały i surowce potrzebne do wyprodukowania produktu. To też zasoby rzeczowe. Jeżeli szyjesz ubrania, to potrzebujesz materiał, jeżeli produkować będziesz zabawki z drewna, to potrzebujesz drewno. Zastanów się, z Twojej jak najlepszej wiedzy, lub zapytaj eksperta, ile potrzebować będziesz miesięcznie danego towaru, czy materiału aby wyprodukować pewną, niewielką na początek liczbę produktu. Sam to oceń. Wyprodukuj jeden egzemplarz, może dwa. Przetestuj, policz, sprawdź. Mogą to być egzemplarze pokazowe, przydadzą Ci się do promocji, a kolejne będziesz robił na bieżące zamówienia. Określ ile i czego potrzebujesz do wyprodukowania jednego produktu. To ci się i tak potem jeszcze przyda do ustalenia ceny produktu końcowego.

 

Spisz wszystkie zasoby rzeczowe. Te, które masz i te, których będziesz potrzebował, od zaraz i po tym jak już rozpoczniesz działalność.

Możesz wykorzystać tabelkę Excela.

 

Tab. Zasoby rzeczowe

Zasoby rzeczowe brak potrzebne od zaraz Potrzebne potem
klient biuro X X
komputer X
strona www X X
próbki X
itd.
produkt maszyna 1 X
maszyna 2 X X
maszyna 3 X X
towar/materiały X X
narzędzia X X
itd.
dystrybucja samochód dost. X X
komputer X X
magazyn X
itd.
dokumentacja komputer X X
kasa fiskalna X X
software X X
itd.
serwis narzędzia X
samochód X X
itd.

(dane w tabeli są jedynie przykładowe)

 

Masz już listę gotową? Wiesz co potrzebujesz? Co masz? Co jest niezbędne a co może zaczekać? Super! To był kawał ciężkiej roboty. Jeżeli o czymś zapomniałeś, to nie martw się. Przypomni Ci się jeszcze parę razy jak będziemy pracować z kolejnymi zasobami. Wtedy uzupełnisz Swoją tabelę.

 

Następnym krokiem jest sprawdzenie ile co kosztuje, przyda się, kiedy zajmiemy się zasobami finansowymi. Już możesz sprawdzać ceny towarów, materiałów, maszyn i wszystkiego co znalazło się na Twojej liście potrzebnych zasobów rzeczowych. Wpisuj je w swoją tabelkę. Będziemy na tym dalej pracować. Zastanów się, czy dany zasób można dzierżawić, może leasingować? Jaka byłaby rata? Poszukaj, popytaj, dowiedz się. W tabeli możesz obok ceny zanotować kontakt do ewentualnego dostawcy, który wydał Ci się odpowiedni. UWAGA: nie najtańszy. Kalkuluj cenę z jakością. Pamiętaj, że budujesz firmę na lata.

 

Tab. Zasoby rzeczowe wraz z wyceną

tabela1
(dane w tabeli są jedynie przykładowe)

 

 

Zapisz tę tabelę, przyda nam się do tworzenia biznes planu, którym zajmiemy się już niebawem.

 

Pozdrawiam

Koł[email protected]