Początki cz. VI – Biznes plan, wydatki

26947779_sJak stworzyć biznes plan?

Ile potrzebuję na początek?

 

Jeżeli uczciwie pracowałeś nad motywacjami i zasobami. Zrobiłeś notatki. Masz wiedzę jakie zasoby rzeczowe, informatyczne i ludzkie są Ci potrzebne. Sprawdziłeś ceny i możliwości. Masz większą część pracy za Sobą. Pozostało zebrać to do kupy.

 

Czas zrobić Twój biznes plan.

 

Biznes plan jakiego potrzebujesz na tym etapie powinien zawierać:

  • Zestawienie wydatków. Nie każdy wydatek jest kosztem z punktu widzenia księgowego. Podstawami księgowości i rachunkowości zajmiemy się później. Teraz będziemy zajmować się jedynie wydatkami.
  • Plan sprzedaży na najbliższe miesiące, dobrze byłoby na 6 miesięcy, jeszcze lepiej na 12.
  • Opis sposobu sprzedawania, czyli komu (zdefiniowanie klienta), co (zdefiniowanie produktu) i jak (promocja i sieć dystrybucyjna).

 

 

Zestawienie wydatków:

Masz komputer? Świetnie, to znaczy, że masz jakieś zasoby rzeczowe .

Wiesz już czego potrzebujesz, bo przeanalizowałeś zasoby. Wróć do Swoich zapisków i tabel z poprzednich części. Sprawdziłeś ile co kosztuje. Przy każdym potrzebnym zasobie, jakiego nie posiadasz, wpisałeś odpowiednią kwotę. Wpisuj ceny brutto, czyli całość jaką musisz zapłacić. Dlaczego? Bo potrzebujesz tych pieniędzy w kwocie brutto!

Pamiętaj po co to robimy! Nie zależy nam na tym etapie na określeniu rentowności Twojej firmy, czy innych wskaźników finansowych. Zależy nam na uzyskaniu odpowiedzi na pytanie:

Ile pieniędzy potrzebuję aby uruchomić firmę?

 

Usiądź, otwórz Excela.

Mam nadzieję, że znasz podstawy Excela. Od teraz to będzie twoje podstawowe narzędzie pracy. Nawet bardziej niż pieniądze.

 

Na ekranie masz pusty skoroszyt. To będzie Twój biznes plan.

Podpisz na górze trzy kolumny tak jak na przykładzie poniżej.

 

Jednorazowy Miesięczny
Wydatek PLN PLN

 

W kolejnych wierszach w kolumnie I wpisuj pozycje z listy zasobów rzeczowych, informatycznych i ludzkich z tabel, które już masz przygotowane. Określ czy jest to zakup jednorazowy, czy, na przykład będzie to rata miesięczna, czy w ogóle jest to koszt, który będzie stałym kosztem miesięcznym, jak na przykład zakup materiałów lub półproduktów, czy koszt jednorazowy, jak szkolenia BHP pracowników. Pracownicy, łącznie z Tobą, bo Ty też chcesz zarabiać i dostawać pensję, są kolejnym wydatkiem miesięcznym. Na początku musisz przeszkolić każdego, chociażby w zakresie BHP, wykonać badania lekarskie pracowników, a potem każdy kosztuje co miesiąc konkretne pieniądze, zgodnie z umowami o pracę. Oczywiście, że pewne liczby, które wpiszesz będą przybliżone. Nie jesteś w stanie określić ile będziesz potrzebował towaru, czy materiałów aby zrealizować zamówienie klientów za dwa miesiące czy trzy. Jasne.

 

Podam ci kolejną zasadę biznesową:

Biznes plan jest jedynie wskazówką i żyje razem z firmą.

 

Nie święta krową, której nie możesz tknąć. Prawdopodobnie, ten, który robisz teraz, za miesiąc się zdewaluuje, bo zmieni się Twoja sytuacja biznesowa. Na jego bazie stworzysz nowy, a potem kolejny, aż do czasu kiedy będziesz tworzyć budżet roczny dla Twojej firmy.

 

Wpisz każdą pozycję jaką masz na swoich listach potrzebnych Ci zasobów. Postaraj się zrobić to rzetelnie. Im więcej wpiszesz tym lepiej. Wychodzę z założenia, że lepiej znać czarny scenariusz i się mile rozczarować. Popatrz na to i jeszcze raz urealnij listy potrzebnych Ci zasobów, czy ceny, za które możesz coś nabyć. A może trzeba trochę obniżyć Twoją pensję? Zaciśniesz pasa na początku.

 

Zapytaj znajomej księgowej jak wyliczyć podatki i ZUS do zapłacenia. Na początku będą to głównie zobowiązania wynikające z wynagrodzeń pracowników i rozliczeń VAT o ile jesteś VATowcem. Jeżeli wpisujesz wynagrodzenie brutto pracownika, to podatek od jego i Twojej pensji już się w tym koszcie zawiera. Podobnie jest z ubezpieczeniami społecznymi.

Przenieś wszystkie pozycje z trzech poprzednich tabel. Wpisz kwotę i rodzaj wydatku.

Potem podsumuj każdą z kolumn przy pomocy prostej formuły.

Nie zapominaj o promocji i reklamie.Też uwzględnij takie pozycje w swoim biznes planie.

O promocji bardziej szczegółowo będę jeszcze pisać w kolejnej odsłonie naszej przygody z biznesplanem.

 

Tab. Początkowe zestawienie wydatków podczas zakładania firmy

Jednorazowy Miesięczny
Wydatek PLN PLN
lokal 800,00
komputer 300,00 100,00
dostęp do internetu 20,00
strona www 1000,00 80,00
próbki 500,00
maszyna 2500,00
towary/materiały 1500,00 1000,00
narzędzia 500,00 0,00
samochód 2000,00 1500,00
kasa fiskalna 1000,00
pracwnik 1 200,00 3000,00
pracownik 2 200,00 3000,00
outsorcing 2500,00
szkolenie 1500,00
biuletyn 100,00
biuro rachunkowe 500,00
podatki, ZUS itp. 100,00
itd….
Suma 10700 13200

(dane w tabeli są jedynie przykładowe i nie należy się nimi sugerować)

 

I już wszystko wiesz!

Na początek potrzebujesz 10,7 tys. Potem na każdy miesiąc 13,2 tys.

Czyli dobrze by było, żebyś miał co najmniej 24tys. To wystarczy Ci na miesiąc przeżycia bez przychodu. Ale co jeżeli nie będzie żadnego przychodu po miesiącu? Nie sprzedam nic? To znaczy, że potrzebujesz 24 tys + 13,2 tys = 37,2 tys. I tak dalej.

 

Patrząc na to nie opłaca ci się nie mieć przychodu. Trzeba brać się do roboty, zawijać rękawy i go generować.

 

Ale jak generować przychody? Jak to policzyć? Jak to zrobić?

Zapraszam do dalszej lektury.

W kolejnej części zajmiemy się przychodami.

 

Na dzisiaj pozdrawiam

Koł[email protected]