Patriotyzm przedsiębiorcy

Kiedyś z patriotyzmem było łatwiej. Kto patriota, ten walczył. Z zaborcą, z okupantem, z komunistami. Sprawy były proste. Teraz trochę się pokomplikowało. Nie ma wrogów zewnętrznych, nie ma z kim walczyć. Bo czy walka z urzędem skarbowym czy innym polskim przedsiębiorcą jest wyrazem patriotyzmu? Chyba nie.

Żyjemy w czasach cechujących się dużą zmiennością otoczenia, w świecie nadmiaru informacji, globalizacji, mieszania się kultur i światopoglądów. Łamane są dotychczasowe reguły i zasady, nie ma jasnych odpowiedzi ani jedynej słusznej prawdy. Zagrożeniem nie są armie maszerujące tygodniami z czołgami i artylerią czy wytrenowani szpiedzy. Zagrożeniem są hakerzy i genialni informatycy zamknięci w małym pomieszczeniu. Zagrożeniem są przejęcia gospodarcze, manipulacje ekonomiczne i człowiek w ciężarówce.

Tak wygląda świat wokół nas, czy tego chcemy czy nie. Świat się zmienił, zmieniają się też definicje patriotyzmu i sposoby jej realizacji. Również przez nas, przedsiębiorców.
Bo przedsiębiorca też może być patriotą w swoim codziennym działaniu. Ba! Nawet powinien. I nie mowa tu o walczeniu z kimkolwiek czy udowadnianiu czegokolwiek innym.

Patriotyzm współczesny, nowoczesny, „patriotyzm na miarę naszych czasów”, to stałe i konsekwentne działanie na rzecz bogactwa materialnego i kulturowego kraju. To dbanie o Polskę silną gospodarczo i ekonomicznie. O rozwijanie społeczeństwa i nie tylko w zakresie edukacji dzieci i młodzieży. Dorośli też mogą się edukować, rozwijać kulturowo i cywilizacyjnie. Im bardziej rozwinięte jest społeczeństwo tym silniejszy kraj. To wszystko możemy robić my, przedsiębiorcy, każdego dnia. To jest łatwiejsze niż się wydaje. Oto kilka możliwych sposobów:

 

1) Płaćmy podatki. Uczciwie, tak jak nakazują przepisy. Nie szukajmy lewych faktur, nie rejestrujmy fikcyjnych spółek, nie ukrywajmy dochodu. Wystawiajmy dokumenty sprzedaży i ewidencjonujmy ją. Nie bierzmy faktur na zakupy do domu, żeby zawyżyć koszty działalności. Wymigiwanie się od podatku i jakiegokolwiek innego zobowiązania w stosunku do państwa nie jest sprytem i powodem do dumy, lecz działaniem na niekorzyść Polski. Przedsiębiorca patriota płaci podatki uczciwie.

 

2) Nie kupujmy tanio. To zmora tego kraju. Tanio! Ma być tanio i jeszcze taniej. Najtaniej. Mądrzy kupują tanio! Największe oszustwo jakie nam się obecnie serwuje. Mądry i bogaty nie kupuje tanio. Kupowanie części do samochodów z podejrzanych źródeł za podejrzanie niską cenę. Duszenie dostawcy, żeby opuścił ceny. Udzielanie wysokich rabatów. To jest mądrość? Inteligencja? Niestety nie. Nie staniemy się potęgą gospodarczą jeżeli nie będziemy płacić uczciwych cen polskim dostawcom i producentom. Chcemy kupować coraz taniej, więc wymuszamy niskie ceny, potem niskie ceny są wymuszane na nas i tak w kółko. Zarabiamy coraz mniej, marże spadają, spadają dochody firm. Więc ciśniemy dalej. Aż krew się poleje z tego czy innego kontrahenta. Ceny nie powinny być niskie ani zawyżone tylko uczciwe. Nam jako Polakom nie opłaca się kupować tanio. Silna Polska to bogata Polska, z bogatymi obywatelami i przedsiębiorstwami, więc dlaczego mamy zachowywać się jak biedacy i ciągle gadać, że drogo?

 

3) Płaćmy w terminie i najlepiej w jak najkrótszym. Regulujmy uczciwie swoje zobowiązania wobec innych przedsiębiorców. Pieniądz nie jest po to, aby leżeć. Pieniądz ma wzbogacać nasz kraj i nasze społeczeństwo i musi być w ruchu. Nieuczciwe jest odkładanie płatności, aż ktoś się upomni. Narażanie innych Polaków na kłopoty przez odwlekanie płatności czasami można porównać ze spaleniem im domu. Ile firm padło z tego powodu, że nie były w stanie utrzymać płynności finansowej? Polak Polakowi winien? Tak, ale winien płacić uczciwie.

 

4) Dbaj o innych. O pracowników, kontrahentów, klientów. Nie oszukuj, nie próbuj „wkręcać”, „wpuszczać w maliny”, „wyrolować”, „wycyganić” (zadziwiające jak język polski jest bogaty w takie określenia!). Działaj etycznie. Etyka w biznesie spowoduje, że jako społeczeństwo będziemy lepsi, dojrzalsi cywilizacyjnie i bardziej odpowiedzialni za nasz kraj. Polska to Polacy, nie jakiś pomnik, nie stadion, nie ulica czy symbol. Polska to ludzie. Szanujesz Polskę to szanuj jej obywateli. Każdego, nawet tego po drugiej stronie stołu negocjacyjnego czy za maszyną na zakładzie.

 

5) Edukujmy się, rozwijajmy kompetencje swoje i naszych pracowników. Większe umiejętności, większa wiedza w nas, obywatelach, to większy potencjał naszego kraju. Na szkoleniach i rozwoju nie należy oszczędzać. Im mądrzejsi ludzie w Polsce tym kraj silniejszy. Patriota ciągle się uczy i doucza. Przedsiębiorca patriota wprowadza nowe technologie, podnosi standardy, szuka nowych, lepszych rozwiązań, sposobów, wyzwań. Wzbogaca kraj wiedzą i ulepszaniem siebie oraz swojej firmy. Kto tę silną i mocarną Polskę ma budować? Największe szanse w budowaniu siły Polski mają fachowcy, specjaliści, mądrzy menadżerowie, efektywni i skuteczni przedsiębiorcy, innowacyjni zapaleńcy, pracownicy podnoszący swoje kompetencje.

 

W nowej rzeczywistości w jakiej żyjemy silne, mocne kraje to kraje rozwijające się gospodarczo, pełne rodzimych, uczciwych i bogatych przedsiębiorców. Kraje gdzie się inwestuje w rozwój. Nie oczekujmy, że ktoś nam da bogactwo, rozwój i uczciwe zasady na rynku. Sami je musimy wypracować. Razem. Polska to przecież również my, polscy przedsiębiorcy. Od nas zależy duża część PKB, od nas w chwili obecnej wiele zależy. Bądźmy patriotami i wspólnie działajmy na rzecz naszego kraju.

Kasia