Etapy rozwoju małej firmy – wprowadzenie

Steps and hand drawn arrow on a chalkboardJak rozwijać się będzie moja firma?

Jakie etapy przejdzie?

Co się z nami stanie za parę lat?

 

 

Firma, która powstaje od nowa musi się stworzyć od nowa. Muszą powstać produkty lub pojawić się towary, standardy, procedury, pracownicy i marka. Zakładam, że już masz ideę firmy, jej misję i wizję. Wiesz czym będzie się zajmować, może nawet masz biznes plan. Jeżeli nie, to zachęcam do lektury części bloga zatytułowanej „Początki”.

Firma, która powstaje od nowa musi się nauczyć. Nauczyć samej siebie, nauczyć się rynku, klienta, produktu. Jest jak czysta kartka, na której powoli powstają zapisy. W firmie, którą tworzymy od nowa wszystko może się wydarzyć i nie ma nic. Nikt niczego nie da, nie włoży, oprócz Ciebie. Taka firma jest jak puste pole. Ty podejmiesz decyzję co na nim zasiejesz i co na nim wyrośnie. W ogóle analogia do rolnictwa jest dobra. W przedsiębiorczości jest czas siewów i czas żniw. Nie zasiejesz, to nic nie wyrośnie. Nie włożysz w to wysiłku, pracy, nie przypilnujesz to nic nie zbierzesz.

 

Na początku istnienia małej firmy prowadzi ona, jak ja to nazywam, radosną działalność gospodarczą. Jest to pierwszy etap istnienia firmy. Potem zaczyna pojawiać się powoli specjalizacja jako kolejny etap, potem pojawiają się struktury i procedury, a później firma zaczyna być małą korporacją, co od razu zaznaczam, nie jest złe. Ani dobre. Każdy z poszczególnych etapów może trwać dłużej lub krócej. Firma może na nich trwać wiele lat lub nigdy nie przejść dalej. Pomiędzy danym a kolejnym etapem może dojść do poważnych kryzysów i zawirowań w firmie. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że firma rozrasta się i nie dostosowuje własnej organizacji do rosnącej liczby toczących się w niej procesów lub właściciel odczuwa lęk przed nieznanym albo też poczuł się zbyt komfortowo i nie chce tego stracić.

 

Przejścia od jednego etapu do drugiego mogą odbywać się płynnie. Okres w jakim firma trwa w radosnej działalności gospodarczej czy też w etapie wyspecjalizowania może być różny. Zależy to od typu działalności, jej zasięgu geograficznego, rodzaju klienta, czy branży. Na przykład salon fryzjerski może dobrze sobie radzić na etapie radosnej działalności gospodarczej przez długi czas. Etap specjalizacji jest wystarczającym dla zapewnienia stabilnego dochodu dla, na przykład, firmy remontowo – budowlanej działającej na rynku lokalnym. Jeżeli jednak chcesz rozwijać swoją firmę, powiększać zasięg terytorialny albo od razu myślałeś o skali kraju, lub więcej, to musisz liczyć się z tym, że twoja firma będzie przechodzić od etapu do etapu.

 

W przypadku mojej firmy zmiany i rozwój firmy wymuszany był przez kryzysy. Trwanie w danym etapie rozwoju i przywiązanie do tego co znane powodowało, że firma wpadała w kłopoty. Przeszliśmy dwa poważne kryzysy, które wymusiły na nas dokonanie zmian w obrębie firmy i przejście do kolejnego, wyższego etapu rozwoju. W naszej branży i w naszym biznesie niemożliwe było trwanie na etapie radosnej działalności gospodarczej ani specjalizacji. Musieliśmy wypracować standaryzację i procedury a nawet stajemy się obecnie małą korporacją. Zawsze krzywiłam się na myśl o korporacjach. Kojarzyły mi się z samym złem. Z wyzyskiem, z bezdusznością i tym wszystkim o czym każdy z nas wie. Mówiłam, że moja firma nigdy nie stanie się korporacją. Teraz muszę to odszczekać. Aby trwać stajemy się korporacją. Małą korporacją. Bierzemy od korporacji to co dobre i w zakresie jaki jest potrzebny do tego aby prowadzić przedsiębiorczość etyczną, uczciwą, odpowiedzialną, trwałą i opartą na wartościach. Żeby nadal realizować naszą misję i wartości bierzemy od wielkich to co dobre, odsiewamy to co nie jest nam potrzebne i co jest niezgodne z naszą filozofią i naszymi wartościami. Łączymy ze sobą stabilność i odpowiedzialność korporacji ze zwinnością operacyjną i innowacyjnością małej firmy. A co będzie dalej? Nie wiem. Jeszcze tego nie wiem jaki będzie kolejny etap rozwoju firmy. Jak tylko się dowiem, to na pewno go tutaj opiszę.

 

Wszystko to co piszę na temat etapów rozwoju firmy nie jest wiedzą podręcznikową ani uniwersytecką. Nie nauczyłam się tego na szkoleniach ani wykładach. Jest to oparte na własnym doświadczeniu i obserwacji firm w moim otoczeniu.

 

Kolejne wpisy poświęcę każdemu z etapów rozwoju z osobna. Pokażę na czym polegają, jak wygląda działalność na danym etapie, jakie są jego plusy i minusy, opiszę zagrożenia. Jak sobie radzić? Jakich błędów nie popełniać? Na co zwracać uwagę i z czego korzystać? Na te pytania postaram się odpowiedzieć opierając się na całej mojej wiedzy w tym temacie.

 

Tyle tytułem wstępu. Zapraszam do lektury kolejnych wpisów.

 

Pozdrawiam,

[email protected]